Alerji Nedir Neden Olur Nasıl Geçer

1
894
Okunma

Çoğu kişinin dilinde pelesenk olmuş bir cümle vardır; alerjim var veya şuna veya buna karşı alerji başladı şeklinde. Peki alerji nedir ya da alerji neden olur hiç merak ettiniz mi?

Bu yazımızda sizlere kısaca alerjinin ne olduğunu, nedenlerini, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini anlatmak istiyorum.

Alerji Nedir? Solunum ya da temas yoluyla kişinin maruz kaldığı çeşitli maddelere karşı bağışıklık sisteminin, aslında bu maddeler zararlı olmadıkları halde verdiği reaksiyon, aşırı duyarlılık yada alerji olarak tanımlanır.

Alerji Neden Olur? Bağışıklık sistemi, yabancı bir maddeyle ilk kez karşılaştığında bu “yabancı maddeye” karşı bir antikor geliştirir ve savunmaya geçer. Bu maddelerle ileride tekrar karşılaştığında daha önce geliştirmiş olduğu bu antikorlar yeniden devreye girer. Bu nedenle, örneğin polen alerjisi olan biri her polen mevsiminde alerji riski ile karşı karşı kalır.

Alerji Belirtileri Nedir? Etkilenen organa ve şiddetine göre çok çeşitli olmakla birlikte genel olarak kaşıntı, döküntü, hapşırma, burun akıntısı, öksürük, hırıltı, nefes darlığı, gözlerde yanma, dudaklarda şişme olarak sayılabilir.

En sık görülen alerji türleri; Saman Nezlesi, Göz Nezlesi, Astım, Egzama ve Kurdeşen olarak sıralanabilir.

Alerji Nedenleri? Alerjiye neden olan pek çok faktör vardır. Özellikle kalıtımın önemi büyüktür. Bunun yanında alerjinin başlıca nedenleri polenler, evdeki tozlar, kedi-köpek gibi hayvanların tüyleri ve küf mantarları şeklindedir. Ayrıca, sigara dumanı, katkı maddeli gıdalar, deterjan ve parfüm kokusu, hava kirliliği de alerji şikayetlerini tetikleyebilir.

Alerji Tedavisi: İlk yapılması gereken alerjiye neden olan etkenin bulunup, kişiden uzaklaştırılmasının sağlanmalıdır. Alerjinin şiddetine göre ilaç ve aşı tedavisi de kullanılabilir.

Alerjiden Nasıl Korunulur? Alerjisi olan kişinin alerjinin çeşidine göre alerjiye neden olan kedi-köpek gibi hayvanları ev içinde beslememesi gerekir. Evdeki yatak, çarşaf, nevresim gibi ev eşyaları, içinde akar barındırdığı için, sık sık yıkanmalı ve ev havalandırılır. Polene alerjisi olan kişilerin, polen mevsimi olan bahar aylarında mümkün olduğunca çiçek ve ağaç olan yerlerde maskesiz dolaşmaması yararlı olacaktır. Ayrıca, stres de bağışıklık sistemini etkilediği için stresten de uzak kalmaya çalışılmalıdır.

Alerji hakkında doğal ve bitkisel çözümleri öğrenmek isterseniz; alerjiye ne iyi gelir konulu yazımızı okumanızı öneririz.

Alerji testi hakkında merak edilenleri öğrenmek için ise; alerji testi nedir konulu yazımızı okumanızı öneririm.

ALERJİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

alerji-nasil-gecerBu yazı alerjinin tedavisi nedenleri belirtileri artması nedir neden olur ne iyi gelir nasıl geçer yazılır olur öğrenilir için ilaç jel hangi bölüme doktora gidilir burun spreyi alerjiye bağlı baş ağrısı doğal kesin bitkisel çözüm alerjiye iyi gelen şeyler ilaç isimleri besinler bitkiler etkileri raporu nasıl alınır testi yapan rimel yapmayan kediler göz damlası hapı kremi losyonu şurubu çeşitleri hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

1 YORUM

  1. Benim 3 aydır alerjim var nefes darlığıyla basladı sonrada öksürükle aletjik rinit teshisi konuldu ilaclar damlalar kullaniyorum ama auni şikayetler devam ediyor öksürüğum gün gectikce artmaya basladi evde kediler sigarada var duyduğum tüm kokulara alerji var camasır suyundan yemek kokusundan sevdiğim kokulara karsi bile alerji olustu yardimci olursaniz sevinirim suan bildiğim 11 tane alerjim yaşam kalitem düştü bu yüzden pis koku olsun güzel koku ilsun tıkanıyorum buna cözüm bulmak istiyorum

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın