Akdeniz Ateşi Hastalığı Nedir

0
718
Okunma

2018 yılına gireli henüz sadece birkaç saat oldu ve biz yine özel bir yazı ile karşınızdayız. Eminim bu yazımızda bahsedeceğim hastalıktan çoğunuzun haberi bile yok ama Dünya üzerinde en sık görüldüğü ülkelerden birisi ne yazık ki bizim ülkemiz.

Bahsetmek istediğimiz hastalığın adı; Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı. Bu yazıda Akdeniz Ateşinin belirtileri ve nedenleri ile tedavisi hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığı (AAA) veya İngilizce adı ‘Familial Mediteranean Fever’ ef-em-ef (FMF) olarak okunmakta ve hekimler kadar hastalar arasında da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ailevi Akdeniz Ateşi 2500 yıllık mazisi olan antik bir hastalıktır. Dünyada 150.000 civarı Ailevi Akdeniz Ateşi hastası olduğu varsayılmaktadır.

FMF belirli etnik gruplarda; Yahudilerde, Araplarda, Türklerde ve Ermenilerde görülen ve göçmenlerle birlikte diğer ülkelere yayılan, çeşitli organlarda ve eklemlerde tekrarlayan iltihabı ataklara neden olan genetik bir hastalıktır.

Akdeniz Ateşi Hastalığı Belirtileri: Haftada bir kez ya da ayda birkaç defa ataklar şeklinde görülür. Atak süresi 72 saate kadar çıkabilir.

Karın ağrısı; Çok şiddetli olabilir. Göbek bölgesinde ortaya çıkar. Hasta kımıldayamaz. Sebebi karın içindeki bağırsak gibi organları örten zarın iltihaplanmasıdır. Akut apandisit ile çok sık karıştırılır.

Ateş; Adından da anlaşılacağı gibi ateşe neden olur. Hafif ateş yüksekliğinden 40 dereceye kadar yükselen ateş olabilir. Kontrol edilmezse hasta havale geçirebilir.

Eklem ağrıları; Dizde ve ayak bileklerinde ağrı mevcuttur. Bu ağrıyan yerlerde kızarma ve şişlik ortaya çıkar. Göğüs bölgesindeki ağrının sebebi ise akciğerdeki şişlik ve iltihaplanma durumudur.

Nedenleri ve Tanı:  Ailevi Akdeniz ateşi kalıtsal bir hastalıktır. 1992 yılında hastalığa yol açan gen bulunmuştur. Bu gen MEFV(pyrin) geni olarak bilinir. Türkiye’de bu hastalığa sebep olan genetik bozukluğu her 6 kişiden biri taşımaktadır. Ve her 1000 kişiden 1-3’ü Ailevi Akdeniz Ateşi hastasıdır.

Nöbetler sırasında kan lökosit sayımı ve CRP yükselebilir, ancak nöbet esnasında alınan kanda fibrinojen seviyesinin yükselmesi daha özgül bir bulgudur. Kesin tanı genetik inceleme ile mümkündür ve çok yaygın olarak birçok üniversitede ve genetik tanı merkezinde yapılmaktadır.

Akdeniz Ateşi Hastalığında Beslenme: Akdeniz ateşi hastalığı bağırsaklarda, midede, hasarlar oluşturduğu için, asitli, gazlı, yiyecekler ve içeceklerde ağrıyı tetiklemektedir.

Örneğin, Kuru fasulye, Nohut, yeşil mercimek, börülce ve benzeri baklagiller etin kavrulmuş, kızartılmış şekli gibi ağır kızartmalar, lahana, brokoli, pırasa ve çiğ yenen soğan gibi sebzeler ağrılar sırasında sık veya fazla yenildiğinde ağrıların artmasına sebep olabilir. Tabi bu yiyecekleri hiç yemeyin denilemez. Çünkü lifli gıdalardan uzak kalınması da doğru değildir. Ağrılar sırasında tüketilmemesi hastaya göre daha uygundur.

Akdeniz Ateşi Hastalığı Tedavisi: Bu hastalığın tedavisinde kullanılan bir ilaç vardır. O da kolşisin. Bu ilaç ağrının şiddetinin azalmasını, atakların gelme süresinin uzamasını, ağrı süresinin kısalmasını sağlar. Etkili ve faydalıdır. Başarı şansı yüksek olduğu için kullanılması gerekir.

Bu ilaç ağrı kesici değildir ve hastalığı tedavi edicidir. Amiloid rahatsızlığının oluşmasını da engeller. Böylece çok ciddi sağlık problemleri görülmemiş olur. Belirtiler geçse dahi ilacın kullanılması gerekir. Düzenli ilaç kullanımı hastalık tedavisinde çok önemlidir. Fakat dozunu iyi ayarlamak gerekir. Bunun için uzman hekime görünmekte fayda vardır.

AİLEVİ AKDENİZ ATEŞİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAakdeniz-atesi-nasil-olurBu yazı akdeniz ateşi hastalığı  nedir belirtileri testi olan ünlüler tedavi edilmezse ne olur askerlik ekşi sonuçları nedir açıklayınız tehlikeli midir ölümcül müdür bulaşıcı mıdır hangi bölüm bakar doktora gidilir ne yememeli ne demektir nasıl geçer beslenmeli önlenir olur teşhis tedavi edilir anlaşılır bulaşır oluşur ailevi akdeniz ateşi tanı kodu kriterleri romatoloji zararları ıcd kodu akdeniz ateşinin diğer adı yan etkileri tedavisi var mı özellikleri hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın