Akciğerin Görevleri Yapısı ve Yeri Nedir

0
1148
Okunma

Bir önceki yazımızda sizlere karaciğer organını tanıtmıştım. Bu yazımızda ise akciğer organı hakkında bilgiler vereceğim.

Akciğerin ne olduğunu, vücuttaki yeri, önemi ve özellikleri ile görevlerini aktardıktan sonra son olarak ise akciğer hastalıklarının neler olduğunu sizlere elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Akciğer Nedir? Akciğer, insan vücudunda bulunan temel solunum yapma organıdır. Göğüs kafesimizin içinde bulunur ve sağ akciğer ile sol akciğer olarak ikiye ayrılır.

Akciğerin Yapısı: İnsan vücudunun sağ tarafındaki akciğer, sol tarafındaki akciğerden daha ağırdır. İki akciğerin üzeri de ”plevra” denilen bir zarla örtülüdür. Sağ akciğerin ağırlığı yaklaşık 700 gram ağırlığındayken, sol akciğer 600 gram ağırlığındadır.

Akciğerlerin kendi yapıları içerisinde de bölümleri vardır. Bu bölümlere ”lob” adı verilmektedir. Sağ akciğer 3, sol akciğer 2 loba ayrılmıştır. Bu loblar da yine kendi aralarında bölüm bölüm ayrılmışlardır. Bu lobların bölümlerinin her birine de ”segment” denir.

Akciğerin Görevleri: Şimdi dilerseniz kısa kısa akciğerin görevlerinden bahsedelim.

– Akciğerin ilk ve asli görevi solunum esnasında kana oksijen vererek kandaki karbondioksidi dışarı atmaktır.

– Vücudumuzdaki kan, akciğerlerde soğuduğu için akciğerlerin bir görevi de böylelikle vücut ısısını ayarlamaktır.

– Akciğerler bu vücut ısısını ayarladıktan sonra dahi bu ısının sabit değerlerde kalabilmesi için yapılacak kontrolden sorumludur.

– İnsan nefes alıp verirken nefesini verdiğinde vücuttaki buhar ve karbondioksidi akciğerler vasıtasıyla dışarı atmak zorundadır.

– Nefes alış verişlerini bir salise bile aksatmadan düzgün olarak yapmak akciğerlerin görevidir. Çünkü insan vücudunda ekstradan oksijen depolamak gibi bir durum söz konusu değildir.

– Akciğerlerdeki bronşların görevi ise nefes alış verişlerde havadaki toz ya da mikropları, bu hava alveollere ulaştırılmadan önce temizlemektir.

Akciğer Hastalıkları ve Belirtileri: Sizlere son olarak akciğerin görevini yerine getirememesi sonucu oluşabilecek hastalıklar ve rahatsızlıkların ne olduğu hakkında kısa kısa bilgiler vermek istiyorum. Sitemizde bu hastalıklar hakkında daha detaylı ve geniş bilgiyi bulmanız mümkündür.

Astım: Hava yollarında iltihap, alerjik reaksiyonlar, hırıltı gibi durumlar görülür.

Akciğer kanseri: Akciğer dokularındaki hücrelerin kontrolsüz çoğaldığı bir hastalıktır.

Koah: Nefes almada zorluk çekilir ve nefes yetersizliği meydana gelir.

Kronik Bronşit: Öksürük ve balgamın bir türlü geçmediği KOAH formlu bir hastalık.

Anfizem: Zorlukla nefes verme KOAH formlu bir hastalıktır.

Akut Bronşit: Genellikle solunum yollarında virüs veya enfeksiyondan meydana gelen bir hastalıktır.

Kistik Fibrozis: Tekrarlayan akciğer hastalıkları sonucunda mukus birikimidir.

Zatürre: Genellikle alveolardaki bir bakteri yüzünden enfeksiyon oluşur.

Tüberküloz: Mycobacterium türlerinin neden olduğu, uzun seyirli ve bulaşıcı bir hastalıktır..

Anfizem: Alveolların arasındaki bağlarda hasar meydana gelmesiyle oluşur.

Pulmoner Ödem: Akciğer etrafındaki küçük damarların hava keseleri içine sıvı sızdırmasıyla meydana gelir. Bu form kalp yetmezliğine sebep olduğu gibi, akciğere de zarar verir.

Akut Solunum Sıkıntısı: Akciğerde ani hasarlara, ciddi rahatsızlıklara sebep olur. Makine desteği ile hayat devam ettirilir.

Pnömokonyoz: Zararlı bir maddenin solunmasıyla oluşabilecek bir rahatsızlıktır. Örneğin, kömür tozunun solunması akciğer hastalıklarına sebep olabilir.

Pulmoner Emboli: Kan pıhtıları kalbe ve akciğere pompalanır. Kan ve oksijen seviyesinde düşüklüğü, nefes darlığına neden olur.

Pulmoner Hipertansiyon: Çeşitli durumlar, pulmoner arterlerde yüksek kan basıncına neden olur. Bu durum göğüs ağrısına ve nefes darlığına neden olur. Hiçbir tanı konulmadığında, bu duruma idiyopatik pulmoner arteriyel hipertansiyon denir.

Plevral Efüzyon: Normalden küçük plevralar sıvıyı boşlukta toplar. Kalp yetmezliğine neden olabilir. Büyüğü ise, nefes darlığına sebep olur.

Pnömotoraks: Ğöğüs duvarı ve akciğer arasına hava dolar. Havayı çıkarmak için, tipik bir boru sokulurhava alınır.

Mezotelyoma: Plevra üzerinde oluşan kanserin nadir bir formudur.

AKCİĞER HAKKINDA SORUNUZ MU VAR? ÖYLEYSE YAZIYA YORUM YAPARAK SORUNUZU UZMANLARIMIZA ULAŞTIRIN. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

akciger-ne-ise-yarar

Bu yazı akciğerin yeri yapısı önemi görevleri latincesi nedir nerede ne işe yarar kısaca nasıl çalışır temizlenir zarları bölümleri çalışmaması bitmesi normal boyutu mikrop kapması ödem hava yapması lobları şişmesi görevi anatomisi su sıvı toplaması fizyolojisi rengi resmi yapısı uzunluğu konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın