Akciğer Ödemi Nedir Nasıl Tedavi Edilir

0
691
Okunma

Akciğer hastalıkları arasında çok sık rastlanmayan bir rahatsızlık türü akciğer ödemidir. Dilerseniz şimdi akciğer ödeminin belirtileri nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler verelim.

Akciğer Ödemi Nedir? Akciğer ödemi, akciğerlerdeki kanın önce interstisiyel aralığa, oradan da alveol içine geçmesi ile kısacası akciğerin kendi içinde boğulması olarak tarif edebiliriz.

Akciğer Ödemi Belirtileri: Akciğer ödemi çoğunlukla kalp problemleri nedeniyle olur, ancak kalp dışında akciğer iltihabı (pnömoni), belli toksinlere veya ilaçlara maruz kalma, veya yüksek irtifa da nedenler arasındadır.

– Aşırı nefes darlığı veya solunum güçlüğü
– Boğulma hissi
– Hırıltılı ya da iç çekerek soluma
– Kanlı olabilen, köpüklü balgamla birlikte öksürük
Aşırı terleme
– Soluk ve nemli deri
– Eğer neden koroner arter hastalığı ise, eşlik eden göğüs ağrısı

Akciğer Ödemi Nedenleri: Akciğer ödemi kalple ilgili ve kalpten bağımsız olarak iki farklı şekilde oluşabilir.

– Kalbe bağlı akciğer ödemi kalbin fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremediği durumlarda akciğerlerde bulunan kan damarlarındaki basıncın artması neticesinde meydana gelir. Kalbin kanı pompalama fonksiyonu aritmi, kalp kası zayıflığı, kalp kapakçıklarının normal ölçüler dışında olması ve burada saymadığımız diğer kalp hastalıkları akciğerlerde bulunan damarlara olması gerekenden fazla kan akışına neden olabilir. Fazla kan akışının sonucu olarak alveol duvarlarına basınç artar ve bu bölgede sıvı birikmesi başlar.

Kalbin çalışmasından bağımsız olarak meydana gelen akciğer ödemi nedenleri arasında gösterilen diğer rahatsızlıkları ise şöyle sıralayabiliriz.

– Akut solunum sorunları, travma, akciğer zedelenmesi, zehirlerin hava yoluyla vücuda girmesi, kokain gibi uyuşturucuların kullanımı, radyasyon ve sigara kullanma neticesinde akciğerde ciddi enfeksiyonlar oluşması.

Böbrek yetmezliğine bağlı olarak fazla sıvının vücuttan yeteri miktarda atılamaması ve kan damarlarındaki sıvının artması. İleri derecede böbrek yetmezliği yaşayan hastalarda ödemlerin oluşmaması için diyaliz tavsiye edilir.

Akciğer Ödemi Tedavisi: Akciğer ödeminin açılması için ilaçlar ve hastalığın ilerlememesi için gerekli tedavinin vakit kaybedilmeden yapılması gerekir.

Oksijen: Her türdeki akciğer ödem tedavisinde uygulanan ilk tedavidir. Genellikle oksijen bir nazal kanül (her bir burun deliğine oksijen veren plastik bir tüp ile) veya maske ile verilir. Bazen solunumun bir makine ile desteklenmesi gerekli olabilir.

Morfin tedavisi; bu narkotik, yıllarca akciğer ödemi tedavisinin başlıca dayanağını oluşturmuştur, nefes darlığını ve eşlik eden sıkıntıyı azaltmak için kullanılabilir.

Kalbin yükünü azaltan ilaçlar: Bunlar, uç damarları genişleten ve sol ventrikül üzerindeki basınç yükünü azaltan ilaçlardır.

Kan basıncını ayarlayan ilaçlar: Akciğer ödemi yüksek kan basıncından oluşmuşsa, kontrol altına almak için ilaçlar verilecektir. Diğer taraftan eğer kan basıncı çok düşük ise, yükseltmeye yönelik ilaçların verilmesi gerekebilir.

AKCİĞER ÖDEMİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

akciger-odemi-belirtileri

Bu yazı akciğer ödemi nedir nedeni nefes darlığı ne demektir nasıl tedavi edilir atılır anlaşılır gelişir için şifalı bitkiler kullanılan ilaçlar akciğer ödemine ne iyi gelir yaklaşım hangi doktor bölüm bakar doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi akciğer ödeminin belirtileri nedenleri bitkisel tedavisi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın