Akciğer Kanseri Nedir Neden Olur

0
702
Okunma

Bu yazımızda çağımızın en büyük ve en çok kişiyi ilgilendiren hastalıklarından biri olan akciğer kanseri hakkında bilgi vermek istiyorum.

Akciğer kanserinin belirtileri, nedenleri, tedavisi, tanı ve teşhisi ile evreleri hakkında sizleri çok sıkmadan kısaca bilgiler aktarmak istiyorum. Yazımızı beğenirseniz; beğenerek ve paylaşarak ayrıca yorum yaparak bize destek olabilirsiniz.

Akciğer Kanserinin Nedenleri: Sigara kullanımı akciğer kanserinin en sık görülen nedenidir (%90’dan fazla). Sigara dumanında 4000’den fazla kimyasal ve 70’den fazla kanser oluşumuna neden olan madde olduğu bilinmektedir.

Uranyum, berilyum, vinil klorid, nikel kromat, kömür ürünleri, hardal gazı, klormetil eterler, petrol ürünleri gibi kansere yol açan kimyasallara maruziyet

Kişinin kendisinde veya ailesinde akciğer kanseri öyküsünün olması, Yüksek düzeyde hava kirliliği, İçilen suyun yüksek oranda arsenik içermesi, Akciğerlere radyasyon tedavisi uygulanması.

Akciğer Kanserinin Belirtileri: Çoğu akciğer kanseri yayılıncaya kadar herhangi bir belirti oluşturmaz, ancak bazı erken akciğer kanseri hastalarında semptomlar görülür. Belirtiler ilk görüldüğünde doktora gidilirse, daha erken bir safhasında kanser teşhisi konabilir ve tedavi daha etkili olabilir. Akciğer kanserinin en sık görülen belirtileri şunlardır:

Geçmeyen veya giderek kötüleşen öksürük, Öksürürken kan veya kanlı balgam çıkarmak, Derin nefes alırken, öksürürken veya gülerken kötüleşen göğüs ağrısı, İştahsızlık, kilo kaybı, Halsizlik, yorgunluk, Ses kısıklığı, Nefes darlığı, Sürekli tekrarlayan veya geçmeyen bronşit veya zatürre gibi akciğer enfeksiyonları

Akciğer Kanseri Çeşitleri: Akciğer kanseri, farklı hücre türlerini temsil eden ve farklı tedavi gereksinimi duyan iki ana gruba ayrılır. Her iki grup için de ayrı tedavi yöntemleri vardır: Küçük hücre dışı akciğer kanseri (KHDAK), Küçük hücreli akciğer kanseri

Küçük hücreli akciğer kanseri daha hızlı ilerleyen ve tanı konulduğunda çoğunlukla uzak metastazları olan kanser tipidir. Hastaların  %85’i KHDAK, % 15 i ise  küçük hücreli akciğer kanseridir.

Akciğer Kanserinin Evreleri: Akciğer kanserinin evrelemesi için farklı yöntemlerden faydalanılabilir;

  • BT – Bilgisayarlı Tomografi
  • MRG – Manyetik Rezonans Görüntüleme
  • PET /BT  – Pozitron Emisyon Tomografisi / Bilgisayarlı Tomografi
  • Kemik sintigrafisi
  • Mediastinoskopi / Mediastinotomi: her ikiside girişimsel işlemler olup kanserin göğüs kafesi içindeki lenf düğümlerine yayılıp yayılmadığını gösterir.

Küçük hücreli akciğer kanseri  için evreleme sınırlı ve yaygın hastalık olarak yapılır.  KHDAK için ise dört evre vardır. Evre 1 ve 2’de lokal hastalıktan söz edilirken, Evre 3 ve 4’te lenfatik sisteme ve kan yoluyla uzak organlara yayılım vardır.

Akciğer Kanseri Tedavisi: Tedavi yöntemleri, akciğer kanserinin çeşidine göre şekillenir.

Küçük hücreli dışı akciğer kanseri: Tedavinin seçimi hastalığın yaygınlığı ile ilgilidir. Bu grup akciğer kanserinde, cerrahi müdahale en yaygın tedavi şeklidir. Radyoterapi ve kemoterapi de hastalığın süresini yavaşlatma ve bulguları kontrol etmede kullanılmaktadır.

Küçük hücreli akciğer kanseri: Birçok durumda hastalık, tanı konduğunda vücudun diğer bölümlerine de yayılmış durumdadır. Bu nedenle  cerrahi tedavi, küçük hücreli akciğer kanserinde çok az uygulanır. Doktorlar vücuda yayılmış kanser hücrelerine ulaşmak için genellikle kemoterapi uygulamasını tercih ederler.

Kemoterapi içeren tedavi de, akciğerdeki kanserler veya vücudun diğer bölümlerindeki kanserler hedeflenerek uygulanabilir. Bazı hastalara beyine yönelik radyoterapi, orada kanser olmasa da uygulanabilir. Bu tedaviye koruyucu beyin ışınlaması denir. Bu beyinde kanser (tümör) oluşmasını engellemek için verilir. Tümörün büyüklüğüne, yayılımına ve patolojik tipine bağlı olarak aşağıdaki tedavilerden biri veya birden fazlası kullanılabilir:

Cerrahi tedavi (Akciğer kanserinin ameliyatla çıkarılması), Kemoterapi(ilaç tedavisi); neoadjuvan (cerrahi öncesi) ve adjuvan (cerrahi sonrası), Radyoterapi(ışın tedavisi)

AKCİĞER KANSERİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAakciger-kanserinin-evreleri

Bu yazı akciğer kanserinin belirtileri nedenleri evreleri tedavisi çeşitleri teşhisi tedavisi sebepleri belirtisi görülme sıklığı yayılma yolları nedir neden olur kısaca ne demektir neler yemeli nasıl oluşur olunur tespit ve tedavi edilir bir hastalıktır yayılır geçer iyileşir ilerler tanı yöntemleri evreleme 3.evre 4.evre hastalığı hastanesi hastası kilo alır mı hastalarının yorumları hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın