Akciğer Enfeksiyonu Neden Olur Nasıl Temizlenir

1
2813
Okunma

Ne yazık ki sigara kullanımı yaygın bir hale geldikçe akciğer hastalıkları giderek artan bir oranda karşımıza çıkmaya başladı. Bu tip hastalık çeşitlerinden birisi olan akciğer enfeksiyonu hakkında kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Yazı içerisinde akciğer enfeksiyonunun tanımı, nedenleri ve tedavisi hakkında faydalı bilgiler bulacağınızı umuyorum.

Akciğer Enfeksiyonu Nedir: Akciğer enfeksiyonları genellikle ASYE olarak adlandırılan bir hastalıktır. ASYE’nin anlamı “alt solunum yolu enfeksiyonu”dur. Kronik ve akut bronşitin yanı sıra pnömoni hastalığı da akciğer enfeksiyonu grubuna girmektedir. Bu hastalık genellikle hafif düzeyde seyretmekle birlikte kendiliğinden de iyileşebilir. Daha ağır seyreden akciğer enfeksiyonlarında ise uzman hekimlerin tanısı gerekmektedir.

Akciğer Enfeksiyonunun Belirtileri Sebepleri: Akciğer enfeksiyonlarının belirtileri genel olarak akciğer hastalıklarının belirtileriyle benzeşmektedir. Bu yüzden sağlıklı olarak bir tanının konması için aşağıda belirteceğimiz belirtilerden bir ya da bir kaçının oluşması durumunda doktorunuza müracaat etmeniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Akciğer enfeksiyonlarının belirtileri ise;

Kişide yüksek ateş, Titreme, Kuru öksürük, Kişinin nefes aldığı zamanlarda sırtına çivi çakıyor gibi bir ağrı hissi ve arkasından öksürük, Şiddetli bir baş ağrısı şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Akciğer Enfeksiyonu Neden Olur? Her yaştan insan akciğer enfeksiyonu yaşayabilir. Ancak aşağıdaki grupların enfeksiyon kapma ihtimali daha yüksektir ve genelde bu hastalığın nedenleri olarak bunları sıralayabiliriz.

Sigara kullananlar
Yakın zamanda larenjit, grip geçirenler
KOAH hastalığı, bronşektazi veya kistik fibrozis gibi kronik akciğer rahatsızlıkları olanlar
Kalp hastalığı, karaciğer sirozu veya diyabet hastalığı bulunanlar
Hastanede çalışanlar
Yakın zamanda cerrahi operasyon geçirenler
Bağışıklık sistemi zayıf olanlar

Akciğer Enfeksiyonu Tedavisi: Pnömoni tanısı konulan hastalara öncelikle destek tedaviler uygulanmalıdır. Hastanın odası sıcak ve nemli olmalıdır. Sıvı ihtiyacı giderilmeli, ileri derecede su kaybı olan hastalara serum tedavisine geçilmelidir. Ağrı ve ateşi olan hastalara ağrı kesici-ateş düşürücü ilaçlar verilmeli, tedaviye balgam söktürücü ilaçlar eklenerek balgam atılması kolaylaştırılmalıdır. Tedavi sonlarına doğru balgam çıkaramayan, ileri derecede rahatsız edici öksürüğü olan hastalara öksürük kesici ilaçlar verilebilir.

Hastalığın asıl tedavisi etken mikroorganizmanın tespiti ile mümkün olacaktır. Eğer mikroorganizma tespit edilmiş ise buna yönelik etkili antibiyotikler uygulanmalıdır. Eğer ilaç duyarlılık testleri yapma imkanı olursa, bu testlerin neticesine göre uygun antibiyotik verilmelidir. Hastalığı oluşturan etkene ve hastalığın şiddetine göre tedavi en az 5-7 gün düzenli olarak uygulanmalıdır. Bazı mikroorganizmalarla oluşan akciğer enfeksiyonunun tedavi süresi daha uzun olmak zorunda olabileceği unutulmamalıdır.

Akciğer Enfeksiyonu İçin Şifalı Bitkisel Çözüm:
Tüm hastalıklarda olduğu gibi akciğer enfeksiyonlarını önlemek için bazı Şifalı Bitkiler bulunmaktadır. Bu bitkileri şu şekilde sıralayabiliriz. Karakafes otu, Ebegümeci, At kuyruğu veya sığır kuyruğu, Öksürük otu, Kekik ve nane, Meyan köküdür.

Akciğer hakkında daha detaylı bilgi almak için akciğerin görevleri ve yapısı başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

AKCİĞER ENFEKSİYONU HAKKINDA DAHA DETAYLI BİLGİ ALMAK VE SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

akciger-enfeksiyonu-nasil-temizlenir

Bu yazı akciğer enfeksiyonunun belirtileri nedenleri tedavisi sonuçları sebepleri nedir neden olur ne kadar sürede ne zaman geçer nasıl olur geçer temizlenir bulaşır için bitkisel doğal tedavi kesin çözüm nelere yol açar antibiyotikler hangi bölüme gidilir doktor bakar akciğer enfeksiyonuna iyi gelen bitkiler ne iyi gelir tedavisi kaç gün sürer hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: akciger enfeksiyonu nasil temizlenir, akciğer iltihabı nasıl temizlenir

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın