Akciğer Embolisi Nedir Nasıl Tedavi Edilir

0
780
Okunma

Bu yazımızda sizlere akciğer embolisi hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Akciğer embolisinin belirtileri ve nedenleri ile tedavisini aktarmaya çalışacağım.

Akciğer embolisi hayati tehlike doğurabilir fakat doğru ve zamanında tedavi ölüm riskini önemli ölçüde azaltır. Bacaklardaki kan pıhtılaşmasını önlemek için gerekli önlemleri almak akciğer embolisine yakalanma riskini azaltır.

Akciğer Embolisi Nedir? Akciğer embolisi akciğerdeki bir ya da daha fazla atardamarın tıkanması durumudur. Akciğer embolisi genelde bacaklardan ve nadiren de vücudun diğer kısımlarından akciğerlere taşınan kan pıhtılarından dolayı ortaya çıkar.

Akciğer Embolisi Belirtileri: Akciğer embolisinin belirtileri akciğerlerin probleme hangi oranda maruz kaldığına, pıhtıların miktarına ve genel sağlık koşullarına (özellikle de herhangi bir akciğer ve kalp rahatsızlığının varlığına)bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genel belirtiler şunlardır:

Nefes Darlığı: Bu belirti tipik olarak aniden ortaya çıkar ve hastalığın ilerlemesine bağlı olarak kötüleşir.

Göğüs Ağrısı: Bu belirti hastaya Kalp krize geçiriyor hissi verir. Ağrı derin nefes alındığında, öksürürken, yemek yerken ve eğilirken daha da artar. Ağrı bu tür hareketlerle artar fakat dinlenmeyle de geçmez.

Öksürük: Öksürükler kanlı balgam üretilmesine neden olabilir.

Akciğer embolisiyle beraber görülebilen diğer belirtiler şunlardır: Bacak ağrısı, şişmesi ya da her ikisi, Nemli, soğuk ve renksiz cilt, Aşırı terleme, Hızlı veya düzensiz kalp atışları, Bayılma hissi ya da baş dönmesi

Akciğer Embolisi Nedenleri: Akciğer embolisi bir yığın maddenin -ki bu genelde pıhtıdır- akciğer atardamarlarında birikmesi sonucu oluşur. Bu kan pıhtıları genellikle derin bacak toplar damarlarından kaynaklanır, fakat vücudun diğer yerlerinden de gelebilir. Bu duruma derin toplardamar pıhtılaşması denir.

Bazen de diğer maddeler de akciğer içindeki damarlarda tıkanmalara neden olabilir. Bunlara örnek olarak: Kırılmış uzun kemiklerin iliğindeki yağlar, Bir tümör, Hava kabarcıkları örnek gösterilebilir.

Akciğer Embolisi Tedavisi: Akciğer embolisi nasıl tedavi edilir sorusuna 2 farklı yanıt verebiliriz.

1.İlaçlar

Kan Sulandırıcılar: Bu ilaçlar yeni pıhtı oluşumunu engeller fakat bu ilaçların etki göstermesi birkaç gün sürebilir.

Pıhtı Çözücüler: Pıhtılar genelde kendiliğinden çözülmesine rağmen pıhtılaşma hızını artıran ilaçlar da vardır. Bu pıhtı eritici ilaçlar ani ve şiddetli kanamaya neden olabildiği için genelde hayati tehlike riski görülen durumlarda kullanılırlar.

2. Ameliyat ve Diğer Prosedürler

Pıhtı Alımı: Akciğerde çok büyük bir pıhtı varsa doktor bu pıhtıyı damarlara yerleştirilen ince esnek bir tüp yardımıyla almayı tavsiye edebilir.

Toplardamar Filtresi: Söz konusu damar için filtreyi yerleştirmede bir kateter kullanılabilir. Bu filtre pıhtının akciğerler taşınmasını bloke edebilir. Bu prosedür özellikle antikoagülan almayan hastalarda ya da antikoagülanların iyi ve hızlı etki göstermediği hastalar için kullanılır. Filtreli kateter genellikle boyundaki bir toplardamara yerleştirilir.

AKCİĞER EMBOLİSİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

akciger-embolisi-gecirenler

Bu yazı akciğer embolisinin belirtileri nedenleri bitkisel tedavisi sonuçları nedir nedeni ne yememeli neden oluşur nasıl tedavi teşhis edilir geçer oluşur geçirenler akciğer embolisine hangi bölüm bakar hangi doktora gidilir iyi gelen yiyecekler ne iyi gelir doğal kesin çözüm tedavisi en iyi doktor risk faktörleri ameliyatı sonrası yoğun bakım zararları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın