Ağrı Kesicilerin Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir

0
476
Okunma

Ağrı kesiciler bir tedavi yöntemi olarak kullanılmazlar. Geçici bir süre için ağrılardan kurtulmanıza veya ağrıyı hafifletme konusunda yardımcı olurlar. Yani rahatsızlık için ek bir tedavi yöntemi olarak düşünülebilir.

Ülkemizde ne yazık ki ağrı kesiciler bilinçsiz bir şekilde tüketiliyor. Bu yazımızda sizlere ağrı kesicilerin zararları ve yan etkileri ile nasıl kullanılacakları konusunda bilgi vermeye çalışacağım.

Ağrı Kesicilerin Zararları Nelerdir? Yanlış şekilde kullanılan ağrı kesiciler farklı semptomlar ortaya çıkarır. Şimdi bunları tanıyalım.

Mide Ağrısı ve Bulantısı: Kişilerin kullandıkları ağrı kesiciler bağ ya da eklem ağrıları üzerinde etkili olsa da midenin yapısına ters gelebiliyorlar. Bu ağrı kesiciler kullanıldığında midede ağrı ya da bulantı hissi ortaya çıkabiliyor.

Ağrı Kesiciye Duyarsızlık: Kişiler en ufak bir ağrı olduğunda ağrı kesicileri tercih ederlerse bir süre sonra vücut bu ağrı kesicilere bir tepki vermemeye başlıyor. Bu durumda da kişiler yeni oluşan ağrılarının çözümü için ağrı kesicileri kullanamıyorlar. Kullandıkları takdirde bir yararını göremedikleri için çok fazla kullanarak daha büyük problemlerin ortaya çıkmasına sebep oluyorlar.

Yüksek Tansiyon: Ağrı kesicilerin zararları arasında en önemlilerinden bir tanesi tansiyona olan etkisi. Tansiyonun yükselmesine sebep olabilen ağrı kesiciler kalp krizlerini ve felç riskini arttırıyor.

Böbrek Yetmezliği: Bazı ağrı kesiciler böbrek yoluyla vücuttan atılmaktadır. Böbrek yetmezliği olanların mutlaka bu durumu doktorlarına bildirmeleri gerekir. Aksi taktirde daha büyük problemlere yol açabilirler.

Karaciğer Yetmezliği: Karaciğere hastalığı bulunanalar, karaciğere yan etkisi olan ilaçları kullanmamalıdır. Buradan da anlaşılacağı gibi ağrı kesiciler kullanılırken kişilerin hastalıklarına göre farklılık gösterebilmektedir.

Ağrı Kesiciler Nasıl Kullanılır? Ağrı kesici kullanımı konusunda şu hususlara dikkat edilmesi sizlere maksimum fayda sağlayacaktır.

Su ile Kullanın: İlaç kullanırken yapılan yanlışlarda biriside ilacın sadece birkaç yudum su ile kullanılmasıdır. Ağrı kesici veya başka bir ilaç kullanırken mutlaka bir bardak su ile kullanmaya özen gösterin. Çünkü ilaçlar sindirim sistemine bazı zararlar verebilmektedir.

Tok Karnına Kullanın: İlk önce doktorunuzun belirttiği şekilde kullanmalısınız. Eğer her ne kadar yanlış olsa da kendi aldığınız ilaçları kullanıyorsanız, tok karınla kullanmaya özen gösterin.

Sürekli Kullanmayın: Doktor tavsiyesi olmadan kendi belirlediğiniz dozajlarda sık sık kullanmanız sindirim sisteminize zarar verecektir.

Hamileler için Riskler: Hamilelik süresince aslında hamile kişilerin hiç ilaç kullanmaması daha doğru bir seçenektir. Fakat kullanılması gerekiyorsa mutlaka doktorun vereceği tavsiyelere göre hareket edilmelidir.

Alkollüyken Riskler: Alkol ile birlikte alındığında karaciğer, mide ve bağırsağa olan zararları iki katına çıkacaktır. Bu yüzden alkollü iken ağrı kesici kullanmak sakıncalıdır.

AĞRI KESİCİLER HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA DANIŞABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

agri-kesiciler-nasil-kullanilmali

Bu yazı ağrı kesicilerin yan etkileri etken maddesi zararı içindeki maddeler ne kadar sürede etki eder neden alerji yapar adeti keser neremizin ağrıdığını nerden biliyor nasıl kullanılmalı ağrıyı keser çalışır yapılır kanı sulandırır mı kanı sulandırır mı zararlı mıdır mide ağrısı ishal kansızlık yapar mı kaç saatte bir alınmalı kaç dakikada etki eder regl keser mi geciktirir mi tansiyonu düşürür mü yükseltir mi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın