Ağızdan Salya Akıntısı Nedenleri ve Tedavisi

0
1065
Okunma

Kimisi için ağız akıntısı, kimisi için ise salya akıntısı olarak adlandırılan bir sorundan bahsetmek istiyorum bu yazımızda.

Uykunun en tatlı yerinde, farkında bile olmadan meydana gelen bu sağlık problemi neden olur, salya akıntısı ne anlama gelir ve ağız akıntısı nasıl tedavi edilir elimden geldiğince bilgi vereceğim.

Salya Nedir? Salya ağızdan sızan tükürüğü tanımlamak için kullanılır. Salya normalde ağız içindeki bakterileri öldürmek ve sindirimi başlatmak için üretilen bir sıvıdır.

Salya Akıntısının Nedenleri: Uyurken ağızdan salya akması birkaç nedenden kaynaklanabilir. Salya akması sıkça rastlanan bir durum olsa da, bazen ciddi bir sorunun belirtisi olabilir.

Uyku Pozisyonu: Yan olarak uyuduğunuz zaman, yer çekimi ağzınızın açılmasına sebep olur ve salya sıvısı yastığınıza akar. Bu durum, uyurken salya akmasının en çok karşılaşılan sebebidir.

Sinüs Enfeksiyonu: Yutkunma ve nefes alma problemlerinizin sebebi sinüs enfeksiyonu olabilir. Bu, uyurken salya akmasının nedeni de olabilir. Ayrıca grip olduğunuzda durumunuzun daha kötü olduğunun farkına varabilirsiniz.

Mide Ekşimesi ya da Reflü: Haddinden fazla salya akıtma nedenlerinden biri de mide ekşimesi ya da reflü olabilir. Ekşime, mide asidinin yemek borusunu uyarmasına neden olur. Bu aynı zamanda aşırı salya üretiminin de sebebidir.

Alerjiler ya da Zehirlenme: İç burun iltihabı, besin alerjisi, zehirlenme ve özellikle de böcek ilaçları ve böcek zehrine karşı reaksiyondan dolayı vücudunuz aşırı salya üretebilir. Ciddi alerjiler ya da zehirlenmeler bazen hayati tehlike içeren durumlar içerebilir.

Bademcik İltihabı: Bademcikler iltihaplandığı durumlarda boğazınızda birikmiş olan salyaları yutmayı engeller. Bu iltihaplanma salya akmasına neden olan bademcik iltihabı olarak adlandırılır.

İlaçlar: Bazı özel ilaçların yan etkilerinden biri aşırı derecede salya akıtması olarak bilinir. Bu ilaçlar merkezi sinir sistemi yatıştırıcıları, anti depresanlar, morfin ve ağız kuruluğunu giderici gibi ilaçlardır.

Ağız Akıntısı Tedavisi: Zaman kaybetmeden alerji, zehirlenme, sinüs enfeksiyonu, bademcikler, diş problemleri ya da ruh ve sinir hastalıkları gibi hastalıkların tedavisi için doktora görünmeniz önemlidir. Aşağıda uyurken salya akmasının önüne geçmek için bazı basamaklar bulunuyor.

Uyku Pozisyonu: Sırtüstü uyumak güzel bir fikir çünkü sırtüstü uyumak salyanın, boğazınızdan gitmesi gereken yer olan aşağıya doğru akmasını sağlar. Kendinizi sıkıştırmak güzel bir fikir, böylece uyurken yön değiştiremezsiniz.

Başınızı Destekleyin: Gece uyurken başınızı destekleme size yardımcı olabilir. Vücudunuzu dikey olarak desteklemek salya akıtacak olan ağzınızın kapalı tutmaya yardımcı olacaktır.

İlaçlar: Aldığınız ilaçların yan etkisi olarak vücudunuz aşırı derecede salya üretebilir. Şüpheli ilaçları kullandığınızda vücudunuzda bir değişiklik meydana getiriyorsa doktorunuza anlatın ve ona görünün.

Burnunuzdan Nefes Alın: Uyurken salya akmasının ana nedenlerinden biri ağızdan nefes almaktır. Devamını da yap

Nefes Alma Egzersizleri: Ağızdan nefes almak için belli bir nedeniniz yoksa günlük rutin işlerinizin arasına derin nefes alma egzersizlerini eklemek de güzel bir fikir olabilir.

Alerji: Eğer alerjiler sizi burnunuzdan nefes almaya zorluyorsa OTC alerji ilaçları alın.

Ağız Akmasına Bitkisel Çözüm: 4 bardak su, 1 kahve fincanı yeşil mercimek ve 1 çorba kaşığı sumak 10 dakika kaynatılır. Süzüldükten sonra soğutulur. Yatmadan yarım saat önce gargara yapılır. İlaveten taze üzüm veya ayva yemek de yararlı olacaktır.

AĞIZ AKINTISI VE SALYA AKINTISI HAKKINDA SORULARINIZI UZMANLARA İLETMEK İÇİN YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. TIKLA YORUM YAP

agiz-akintisinin-nedenleri

Bu yazı ağız akıntısının salya akıntısının sebepleri nedenleri tedavisi nedir neden olur nedeni için ilaç ne yapılmalı hangi bölüme gidilir bitkisel çözüm ne iyi gelir akıntısına nasıl geçer giderilir neyin belirtisi salya akıntısını ne geçirir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın