Ağız Yaralarına Ne iyi Gelir Bitkisel Çözümler

0
801
Okunma

Daha önce dil üzerinde oluşan yaralar için bir yazı paylaşmıştım sizlere. Bu yazımızda ise ağız içerisinde oluşan yaralar hakkında çözüm önerileri sunmak istiyorum.

Ağız yaralarına ne iyi gelir, ağız yarasına iyi gelen şeyler nelerdir elimden geldiğince özetleyerek anlatmaya çalıştım.

Ağız Yaralarına Bitkisel Çözüm: Ağız içinde oluşan yaraları yok etmek için bitkisel çözüm yollarını kullanabilirsiniz.

Sirke: Ağız yarası için bitkisel çözümler denince akla ilk gelen sirke kullanımıdır. Sirke ile gargara en kısa sürede iyileşme ile sonuçlanan durumlara vesile olmaktadır.

Kekik: Kekik, ağız içi temizliğini son derece etkili bir şekilde gerçekleştiren bir maddedir. Bolca kekik çiğnemek bu yaraların iyileşmesini hızlandırdığı gibi, yeniden oluşumunu da ortadan kaldırmaya son derece büyük ölçüde etki edecektir. Kekik, susam yağı ve sirke ile gargara yapılabilir.

Dut: Dut şurubu, yine ağız yaraları için etkili olan bitkisel yöntemlerdendir. Herhangi bir pamuklu çubuk yardımı ile ağız içindeki yaralarınıza dut şurubunu uygulayabilirsiniz. Nar ekşisi de aynı şekilde ağız araları üstüne uygulandığında iyileşme sürecini anında başlatan bir etkiye sahiptir.

Karanfil: Ağız yaralarına iyi gelen bitkiler arasında karanfil de bulunmaktadır. Bu bitki hem acıyı azaltıcı hem de bakterileri öldürücü etkiye sahiptir. Bu sayede kısa sürede ağız yaralarından kurtulabilirsiniz.

Maydanoz: Maydanoz yapraklarını yemek ağız yaralarını giderebilir. Bol miktarda demir içerdiği için, demir eksikliğinden kaynaklanan ağız yaralarının ortadan kalmasını sağlayabilir.

Limon: Yine sirke kadar etkili olan bir başka yöntem limon suyu ile gargara yapmaktır. Limon suyunun bakterileri öldürme özelliği vardır, bundan dolayı düzenli limon tüketimi aynı zamanda ağız yarası sorunları yaşamanızı engelleyebilir.

Ağız Yaralarına Ne iyi Gelir? Ağızda meydana gelen yaralar için bazı ufak tefek önlemler ile, iyileşme süresini kısaltabilirsiniz.

Ağız içi yaraları iyileşene kadar kesinlikle asitli yiyecekler tüketmeyin. Kola, gazoz gibi içecekleri bir süreliğine unutun.

– Yemek ya da içeceklerinizi fazla sıcak tüketmemeye çalışın. Bu sayede yarayı tahriş etmemiş olursunuz. Fazla sıcak yiyecekler yerine ılık yiyecekler ve içecekler tüketmeye özen gösterin.

Ağız Yaralarına iyi Gelen Şeyler: Ağız içi yaraların oluşumu başlangıç aşamasındaysa “tetrasiklin” adlı tableti suda eriterek bir gargara elde edin ve bu gargara ile ağzınızı çalkalayın.

Yemek yeme aşamasında ekmek ya da sert parçalar nedeniyle yaranın canınızı acıtmaması için ağız içi kremlerden sürebilirsiniz.

Ağız içinde oluşan yaranın üzerine uygulanabilecek bazı kremler bulunur. Kullanabileceğiniz kremlerden bazıları “Gly-oxide”, “Cankaid”, “Ambesol” dur.

AĞIZ İÇİ YARALARI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YORUM YAPABİLİRSİNİZ. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

agiz-yaralarina-ne-iyi-gelir

Bu yazı ağız yaralarına iyi gelen şeyler diş macunu otlar bitki çayları besinler meyveler yarasına iyi gelen şeker kremler vitaminler ilaçlar ne iyi gelir sirke doğal bitkisel kesin çözüm nedir karbonat için dut pekmezi gargara en etkili ilaç mürekkep jel damla nasıl geçer iyileşir tedavi edilir hangi doktor bölüm bakar ağız yaralarını geçiren 5 şey ne geçirir iyileştirir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın