Ağız Yaraları Nedir Neden Çıkar

0
528
Okunma

Olur olmadık zamanlarda ağzımızın içinde çıkan ve aft olarak tıp diline giren can sıkıcı bir rahatsızlıktan bahsetmek istiyorum bu yazımda.

Ağız yaraları neden olur ve çıkar, aft oluşumunun nedenleri ve tedavisi nasıl olur, aftların zararları ve iyileşme süreci hakkında detaylı bilgiler toparladık. Umarım işinize yarar.

Toplumun en az yüzde yirmisi, az ya da çok aft ve ağız yaraları sorunu ile karşı karşıyadır. Bayanlarda daha sıklıkla rastlanır. Gülmeyi, konuşmayı, çiğnemeyi güçleştirir. Tedaviye rağmen 1-2 hafta sürer. Bazen biri iyileşirken biri yeniden çıkar. Aft genellikle tek olarak seyretse de aynı anda birkaç bölgede birden görülebilmektedir.

Aft Nedir? Ağız ülseri veya aft olarak da adlandırılan ağız yaraları, tıp dünyasınca nedeni henüz tam olarak bilinmeyen doku bozukluklarıdır. Ortası beyaz, sarı ya da gri renkteki bu yaralar, uçuk ile aynı şey değildir.

Oldukça can yakıcı olan yaralar mutlaka ağız içinde oluşur ve dudaklarda, yanaklarda, dilde, diş eti veya damakta ortaya çıkar. Çoğu kez aynı anda 2 – 3 adet yara görülür.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli? İlk kez ağzınızda aft çıktığında. 1 santimden daha geniş ölçüde aft oluştuğunda. Daha önce olduğundan çok daha fazla sayıda aft çıktığında. Eskiden olduğundan çok daha sık aft çıkmaya başladığında. Aft problemleri aynı zamanda eklem ağrısı, ateş, ishal ve vücutta lekeler görüldüğünde.

Aft ve Ağız Yaralarının Nedenleri: Bu rahatsızlığın genel olarak stres, bazı yiyecekler, travma, diş macunları ve farklı hastalıklarla oluştuğu görülmüştür.

Stres: Günümüzde migren, yüksek tansiyon ve gastrit gibi birçok hastalığın nedenleri arasında kabul edilen stres aft oluşmasının en önemli nedenlerinden birisidir.

Yiyecekler: Turunçgiller, sirke, turşu, patates cipsi, tuzlu ve baharatlı çerezler gibi ağız mukozasını tahriş edebilen yiyecekler aft oluşumunu hızlandıran önemli faktörler arasında sayılmaktadır. Bunların yanı sıra bazı bünyeler için alerjik olabilen kara buğday, çavdar, arpa, çikolata, fındık, kabuklu deniz hayvanları, soya, domates, bazı patlıcan, elma, incir, peynir gibi yiyeceklerde aft oluşumunu hızlandırırlar.

Travma: Yanak dil dudak ısırma, sert yiyeceklerin tahrişi ve yumuşak olmayan diş fırçalama işlemleri ve iyi adapte olmayan protezlerin neden olduğu vurmalar aft için uygun zeminin oluşmasına yardımcı olurlar.

Diş Macunu: Diş macunlarının temizleme özelliğini artırmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan bazı maddeler mukoza hücrelerinin yıkımını artıran tahriş ediciler arasındadır.

Hastalıklar: Behçet Hastalığı, Genital ülser, konjuktivit, retinit, lokositoz gibi, birçok sistemik belirtiler yanında ağız içerisinde oluşan tekrarlayıcı aftlarla kendini gösteren bir hastalıktır. B12 vitamini ve demir eksikliği, sigara içme, tütün çiğnemenin gibi alışkanlıkların de aft oluşumuna katkıda bulunan önemli faktörler olduğu bilinmektedir.

Aft Tedavisi: Aftlar herhangi bir tedavi uygulanmasa da genellikle 7-10 gün sonra kendiliğinden iyileşmektedir. Aft sorunu ile karşı karşıya olanların aşağıda sıralanan işlemlerden birini yada birkaçını uyguladıklarında daha rahat bir periyot geçirmeleri mümkündür.

Sıcak, asidik ve tahriş edici gıdalardan kaçınılmalıdır. Yemeklerden önce aft bölgesine ağız için hazırlanmış anestezik kremler uygulanabilir. Gene aftın başlangıç safhasında bölgeye bir topikal steroid uygulanması ya da steroidli bir gargara ile gargara yapmak aftın fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır. “Chlorhexadine” gargaralar iyileşme periyodunu kısaltır.

AFT VE AĞIZ YARALARI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAagiz-yaralari-nasil-gecer

Bu yazı ağız yaraları neden çıkar ne iyi gelir neden geçmez nedir nedeni nelerdir ne geçirir neden sık olur nasıl geçer oluşur çabuk iyileşir tedavi edilir evde için sumak ilaçlar ne yapmalı ne yapılır okunacak dualar en iyi ilaç aft neyle geçer neden çıkar beyaz nasıl temizlenir sumak yakılır bulaşır aft için jel pomad etkili diş macunu ağız yaralarının ağız yarasının  adı nedeni geçmesi için ne yapılmalı aftların sebepleri sebebi aftın iyileşme süresi büyümesi zararları kanaması çaresini ben buldum hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın