Ağız ve Dil Yaralarına Ne iyi Gelir Nasıl Geçer

0
790
Okunma

Bu yazımızda sizlere ağız yaralarına ve dil yaralarına doğal ve bitkisel yollarla çözüm sağlamaya çalışacağız.

İlk olarak ağız içi oluşan aft tarzı ve dilde oluşan yaralara iyi gelen yiyecekleri, içecekleri ve bitkileri aktaralım. Daha sonra ise bitkisel kürleri ve diğer önerileri aktaracağız.

Çay: Asit bakımından zengin olan çay bakteri, virüs, alerji veya mantar nedeniyle oluşan ağız yaralarına iyi gelir. Kullanılmış çay poşetini biraz soğuttuktan sonra yaranın bulunduğu bölgeye koyun ve 15-20 dakika bekletin. Aynı şekilde tanen içeren ayı üzümü, okaliptüs, ada çayı, ahududu, nane ve meyan kökü çaylarını da kullanabilirsiniz.

Ülser Otu: Adından da anlaşılacağı üzere ağız içi ülserleri için oldukça etkili bir bitkidir. Bitki geleneksel olarak ağız yaralarının tedavisinde kullanıldığı için bu adı almıştır. Ülkemizde pek yaygın değildir bu nedenle her aktarda bulmak mümkün olmayabilir ancak bulursanız bu otla çay hazırlayabilirsiniz.

Altın Mühür: Kanamayı azaltan ve antiseptik özelliği bulunan altın mühür bitkisi ağız yaralarının tedavisinde kullanılmaktadır. Altın mühür çayı hazırlamak için çeyrek litre suya 2 çay kaşığı altın mühür atarak karıştırın ve 10 dakika kadar demleyin. Daha sonra çayı soğutarak gün içinde gargara suyu olarak kullanabilirsiniz.

Meyan Kökü: Meyan kökü kullanarak hazırlanan gargara, ağız yaraları için iyileşme sürecini önemli oranda hızlandırır. Meyan kökünün bu etkisi yaralara iyi gelen tannik asit ve glisirrettinik asit bakımından zengin olmasından ileri gelmektedir.

Ada Çayı: Ağız ve boğaz yaralarına iyi gelen ada çayını ağız gargarası olarak kullanabilirsiniz.

Şimdi ise sizlere ağız yaraları ve dil yaraları için kullanılacak bitkisel kürün tarifini verelim.

Ağız ve Dil Yaralarına Bitkisel Kür: Bu konuda bitkisel kür olarak kırk kilit otunu nasıl kullanacağınızı anlatmak istiyorum.

Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu ağızdaki yaralar aftlar için kırk kilit otu (atkuyruğu) kürünü öneriyor.

Tarifi: 1 su bardağı kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığı kırk kilit otu koyarak 2 dakika kısık ateşte kaynatın. Günde 1 veya 2 bardak tüketin.

Not: İçine tatlandırmak amacı ile başka bir şey eklemeyin.

Ayrıca ağız içi yaralar için ilaç olarak şu tavsiyelerde de bulunabiliriz

– Sıcak, asidik ve tahriş edici gıdalardan kaçınılmalıdır.

– “2% Hydrogen Peroxide” solüsyonuna batırılan pamuk yada gazlı bez ile AFT bölgesi temizlenebilir.

– Su ile karbonat karışımından hazırlanan ince yapılı bir krem AFT üzerine sürülebilir.

– Yarım bardak suya yarım kaşık tuz ilavesi ile elde edilen solüsyonla günde üç kez gargara yapılabilir,

– Yemeklerden önce AFT bölgesine “Xylocaine” solüsyonu ya da ağız için hazırlanmış anestezik kremler uygulanabilir.

– AFT üzerine uygulanacak “Orabase”, “Gly-oxide”, “Cankaid”,”Ambesol” gibi ağız içi kremler uygulanabilir.

– “Sucralfate” tableti ılık suda eritip gargara yapılabilir.

– Özellikle başlangıç aşamasında “Tetrasiklin” tableti suda eriterek elde edilen solüsyon ile gargara yapmak AFT’nin fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.

AĞIZ VE DİL YARALARI KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAdil-yaralarina-ne-iyi-gelir

Bu yazı dil yaralarına ağız yaralarına ne iyi gelir bitkisel çözüm hangi doktor bölüm bakar iyi gelen şifalı bitkiler meyveler ilaçlar diş macunu şeker kremler yiyecekler bitki çayları gargara besinler tuzlu su sumak ayva dut şurubu nasıl geçer gider iyi olur tedavi edilir doğal kesin çözüm çare ağız yaralarını geçiren 5 şey ne geçirir iyileştirir dil yarasını ilaç konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın