Ağız Kuruluğu Nedir Neden Olur Tedavisi

0
737
Okunma

Bu yazımızda sizlere ağız kuruluğu hakkında kısaca bilgi vermek istiyoruz. Özellikle gece uyku halinde çok sık rastlanılan ve sabah kalktığımız zaman ağızda kötü bir his bırakan ağız kurumasının nedenlerini ve tedavi yöntemlerini anlatacağız.

Ağız sağlığında sorun yaşanmaması için tükürük salgısına ihtiyaç vardır. Tükürük ağzı nemli tutar, yiyeceklerin parçalanmasına ve yutkunmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bir ağız temizleme aracıdır. Dişlerin ve dilin temiz kalmasını sağlar. Yeterince tükürük olmadığında ağızda kuruluk hissedilecektir.

Ağız Kuruluğu Nedir? Ağız kuruluğu tükürük salgısının yetersizliğinden kaynaklanır. Tıp dilinde ağız kuruluğuna ‘kserostomi‘ denir.

Ağız Kuruluğunun Sebepleri: Ağız kuruluğunun genel olarak sebepleri şu şekilde sıralanabilir.

Biyolojik Yaşlılık: Bu etkili bir faktördür, tek başına etkili değildir.

Sistemik Hastalıklar: Romatizmal hastalıklar, Bağışıklık sistemi hasarı (AIDS), Hormonal bozukluklar (Şeker hastalığı), Nörolojik bozukluklar (Parkinson)

Çiğneme Kabiliyetinin Azalması: Eğer beslenme alışkanlıklarında sıvı ve yumuşak gıdalar ağırlıktaysa çiğneme fonksiyonu azalır.

Tükürük bezlerinin cerrahi olarak çıkarılması, Radyoterapi (Radyasyon tükürük bezlerinde kalıcı hasar yapar. İlaçlar (400′ün üstünde ilaç türü ağız kuruluğu yapar: deconjestanlar, diüretikler, tansiyon ilaçları,antidepresanlar, Kafein ve alkol tüketimi.

Gece Ağız Kuruluğu: Salgılanan tükürük miktarı, uyku esnasında doğal olarak azalır. Bu durum sabah kalkınca ağzın kurumuş gibi hissedilmesine yol açabilir. Ağız temizliği yapıldığı takdirde veya birkaç lokma atıştırmalık ile bu his kaybolacaktır.

Horlama, Geniz eti, Burun tıkanıklığı, Uyku apnesi gibi sağlık sorunları yaşayanlarda uyku sırasında ağız kuruluğu çok normal bir durumdur.

Ağız Kuruluğunun Belirtileri:  Dilde yanma hissi, özellikle kuru yiyecekler için yeme zorluğu, konuşma zorluğu, sık susama, protez kullanmada zorluk, dudaklarda çatlaklar ve kuruluk, tat bozukluğu, kötü ağız kokusu.

Ağız kuruluğunun nedenini anlamak, tedavi için tavsiye almak ve diş çürümelerine veya diş eti hastalıklarına yol açıp açmadığını görmek için bir dişçi muayenesi gerekir. Eğer altta yatan bir rahatsızlıktan şüpheleniliyorsa bir dahiliye uzmanı muayenesi ile de ağız kuruluğuna yol açabilecek, altta yatan bir sağlık sorunu olup olmadığı kontrol edilebilir.

Ağız Kuruluğu Nelere Yol Açar? Tükürüğün az olması ciddi problemleri de beraberinde getirebilir. Bakteri plağı ve yiyecek artıkları kolayca birikir. bu, diş eti hastalıkları ve çürüğü hızlandırır. Temizleme mekanizması diş yüzeylerini temiz tutmaya yardımcıdır. Tükürük çürükleri önler, diş yüzeyini temizler ve asitleri nötralize eder. böylece çürük önlenir.

Ağız Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir? Ağız kuruluğunun önüne geçmek için yapabileceklerimiz şu şekilde sıralanır; Sık sık su içilmeli, Sigara alkol ve şekerli yiyeceklerden uzak durulmalı, C vitamini alımını düzenlemeliyiz.

AĞIZ KURULUĞU HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

agiz-kurulugu-nedir

Bu yazı ağız kuruluğunun nedenleri sebebi tedavisi nedir neden olur neyin belirtisi nasıl geçer anlaşılır önlenir olur için gargara sprey diş macunu ilaç ağız kuruluğuna sebep neden olan hastalıklar ne iyi gelir iyi gelen yiyecekler meyveler doğal kesin bitkisel çözüm kesin ve kokusu çok su içme ağız kuruluğunu ne geçirir gidermek için hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın