Ağız Kokusuna Bitkisel Çözüm Yolları Nedir

1
693
Okunma

İnsan sosyal bir varlık olarak gün içerisinde farklı insanlarla iç içe bulunur. İnsanların toplumdan uzak kalmasına ya da toplumdan dışlanmasına neden olan bir etken ağız kokusundan bahsetmek istiyorum bu yazımda.

İlk olarak ağız kokusu neden oluşur bunu görelim. Daha sonra ise ağız kokusu için bitkisel yöntemler ve ağız kokusuna iyi gelen şeyleri anlatmak istiyorum.

Ağız kokusu devamlı bir hal almışsa bunun nedeni genellikle diş ve ağız bakımına itina göstermemek, fazla hayvansal gıda yemek, sinüzit, solunum yolu hastalıkları ve ateştir.

Bunun yanı sıra mideniz yeterince asit üretmiyor ise veya çok proteinli yemeklerden sonra hemen meyve yerseniz, yediğiniz meyveler midenizde mayalı hale gelebilir ve meydana gelen gazlar nefes ve dolayısıyla ağız kokusuna sebep olabilir.

Ağız Kokusuna Bitkisel Çözüm: Dilerseniz şimdi ağız kokusuna karşı doğal ve bitkisel yollarla kesin çözüm nasıl sağlanır bunları anlatalım.

– Her şeyden önce ilke olarak bolca yeşil yapraklı sebzelerden düzenli olarak yemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Hazımsızlık veya mide gazından yakınmalarınız varsa mideniz yeterince asit üretmiyor demektir. Sindirim sisteminizi normal düzeninde çalıştırmak için et, balık veya yumurtalı yemeklere sirke koyun. Yarım litre ılık suya iki çay kaşığı elma sirkesi koyup karıştırın. Her gün bu karışımla gargara yapmak her durumda olmasa bile çoğu durumda ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olur.

– Ağız kokusundan şikayetçiyseniz yanınızda küçük bir kutu içinde kakule veya kuru karanfil taşıyın ağız kokusunu hissettiğiniz an sakız çiğner gibi bunları çiğneyin.

– Her gün düzenli olarak ekinezya çayı ile ağzınızı çalkalamak ağız kokusu yapan diş eti enfeksiyonlarının tedavisinde faydalıdır. Bunun için iki çay kaşığı ekinezya kökünü bir çay bardağı suya koyun. Ağzını kapatarak on dakika kadar ağır ateşte kaynatın ve soğuduktan sonra kullanabilirsiniz.

– Ağız kokusuna neden olan etmenlerin birisi de sarımsak tüketmektir. Eğer sarımsak yediyseniz ve kokudan rahatsız olacağınız bir ortamda bulunacaksanız şunu unutmamalısınız; sarımsaktaki kimyasal maddeler sindirim esnasında kana karışır ve sonra nefesle dışarı çıkar. Bunu önlemek için sarımsak yedikten sonra duş alın, ardından bir bardak suya koyacağınız üç damla nane yağı ile gargara yapın ve maydanoz yaprağı ile karanfil çiğneyin. Bu şekilde sarımsaktan kaynaklanan ağız kokusuna kesin çözüm bulacaksınız.

Ağız Kokusuna Ne iyi Gelir? Ağızda oluşan kötü kokuyu yok etmek için yiyecek ve içecek anlamında size bazı tavsiyelerimiz var.

Çinko Eksikliği: Çinko içeren gıdalar almak ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olur, aynı şekilde aksi durumda çinko eksikliği ağız içerisindeki mikropların artmasına neden olur.

Su Tüketimi: Şimdiye kadar yapılan araştırmalar , dehidratasyon’un ağız kokusuna en çok neden olan etkenlerin başında olduğunu ortaya koymaktadır. Az su içmek ağız kokusuna neden olan bakterilerin temizlenmesine engel olurlar.

Probiyotikler: Bağırsak sağlığının bozuk olması da ağız kokusuna neden olabilir. Bağırsak sistemindeki hastalıklardan dolayı meydana gelen ağız kokusu probiyotik içeren besinlerin tüketilmesiyle giderilebilir.  Yoğurt, lahana turşusu gibi besinler alınarak sorun ortadan kaldırılabilir.

AĞIZ KOKUSU HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAagiz-kokusuna-iyi-gelen-sakiz

Bu yazı ağız kokusuna iyi gelen ilaçlar sakız bitki meyveler besinler diş macunu sprey ürünler gargara için hap hangi doktora gidilir ne iyi gelir doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi çare son ağız bakım suyu pastil ne yapılabilir en iyi sakız nasıl önlenir geçer tedavi edilir giderilir doğal yollarla forum ağız kokusunu gidermek için ne yapmalı engellemek önlemenin yolları gideren madde alan yiyecekler ne keser yok eder konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın