Ağız Kanserinin Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

0
655
Okunma

Halk arasında ne yazık ki en ölümcül hastalıklardan birisi olarak bilinen kanser hastalığının bir türü olan ağız kanseri hakkında bilgi vermek istiyorum bu yazımızda.

Ağız kanserinin nedenleri ve belirtileri ile tedavisi hakkında elimden geldiğince kısaca bilgiler aktarmak istiyorum.

Ağız Kanseri Nedir? Ağız kanseri, dudakların (genellikle alt dudak) üstünde, ağzın içinde, gırtlak, bademcikler veya tükürük bezlerinin arkasında meydana gelen kanserdir. Kadınlardan ziyade erkeklerde daha sık görülmekle birlikte 40 yaşın üzerindeki bireylerde daha çok karşılaşılabilen bir durumdur. Yoğun alkol kullanımı ile birlikte sigara, en önemli risk faktörüdür.

Erken teşhis edilmezse, ağız kanseri ameliyat, radyasyon terapisi ve/veya kemoterapiyi gerektirebilir. Toplam beş yıl boyunca hayatta kalma oranı yüzde 50 olmakla birlikte, ölümcül de olabilir.

Ağız Kanserinin Belirtileri: Her zaman ağız kanserinin en erken uyarı işaretlerini fark edemeyebilirsiniz, bu yüzden hem diş hekiminiz hem de doktorunuzun yaptığı düzenli muayeneler çok önemlidir.

Dudaklarda, diş etlerinde veya ağzınızın içinde kolaylıkla kanayan ve iyileşmeyen bir yara

Yanakta dilinizle hissedebileceğiniz bir şişkinlik veya kalınlaşma

Ağzınızın herhangi bir bölümünde his kaybı veya uyuşukluk

Diş etlerinde, dilde veya ağız içindeki beyaz veya kırmızı benekler, Çiğneme veya yutma güçlüğü

Ağzınızda acı veya tarifsiz bir ağrı veya bilinen bir sebep olmaksızın boğazınıza bir şey takılma hissi

Takma dişlerin kötü bir şekilde yerleşmesine neden olan çene şişkinliği, Ses değişikliği

Ağız Kanseri Nedenleri: Ağız kanseri çoğunlukla tütün kullanımı ile ilgilidir. Sigarayı bırakıp pipoya veya puroya geçmek veya enfiye ya da ağızdan alınan tütün riski azaltmaz. Bir miktar tütünü ağızda bir noktada uzun süre tutmak da çok tehlikelidir. Bu durum çoğunlukla öncü kanser koşulu olarak kabul edilen lökoplakiye neden olur.

Ağız kanserinin gelişimini tetikleyen diğer faktörler arasında; özellikle sert alkollü içkiler olmak üzere aşırı alkol tüketimi, alkol ve sigarayı bir arada kullanma, yerine oturmayan takma dişler, özellikle dişler pürüzlü veya sivri uçlu olduğunda yetersiz bakım yapma, dişteki herhangi bir keskin kenardan ötürü dilin sürekli tahriş olması gibi nedenler sıralanabilir.

Ağız Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?
Teşhis konulduktan sonra, uzmanlardan oluşan bir ekip (ağız cerrahı ve diş hekimi dahil) her bir hastanın ihtiyaçlarına uygun bir tedavi planını geliştirir. Genellikle ameliyat gereklidir, ardından da radyasyon ve kemoterapi uygulanır. Bu terapilerin ağızda neden olabileceği değişikliklere aşina olan bir diş hekimine başvurmak önemlidir.

AĞIZ KANSERİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

agiz-kanseri-nedenleri

Bu yazı ağız kanserinin ilk belirtileri nedenleri tedavisi nedir ne demek nasıl olur tedavi edilir geçer belli olur için hangi doktora gidilir hangi bölüm bakar ağız kanserine ne iyi gelir iyi gelen bitkiler doğal kesin bitkisel çözüm tedavisi erken teşhis taraması yorumları sigara son evresi damak şişmesi zararları ciddiyeti kaç yaşında görülür hakkında bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın