Adet Kanamasının Gecikmesi Geç Gelmesi

0
515
Okunma

Bu yazımızda sizlere hemen hemen her kadının başına gelebilecek bir durum olan adet gecikmesi ve adetin geç gelmesi durumu hakkında bilgi vermek istiyorum.

Adet kanaması neden gecikir, adet gecikmesinin nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında kısaca bilgi vereceğiz. Adet gecikmesi çoğu zaman akla hemen hamilelik ihtimalini getirir. Oysa ki sadece hamilelik durumunda değil farklı nedenlerle de adet gecikmesi ve adetin geç gelmesi durumu yaşanabilir.

Normal adet döngüsü bir kadında 21 ile 35 gün arasında değişir. Bir adet döngüsünün 35 günden uzun sürmesi durumu adet gecikmesi  olarak kabul edilir.

Adet Gecikmesinin Nedenleri: Hamilelik dışında da adet gecikmesinin pek çok farklı nedeni olabilir. Hamilelik, emzirme ve menopoz adet gecikmesinin ilk akla gelen, genel nedenleridir ancak kilo değişimi (kilo almak ya da vermek), stres (duygusal stres ya da hastalık veya ağır egzersiz gibi nedenlerden kaynaklanan fiziksel stres), kullanılan ilaçların yan etkisi ve hormon ile ilgili problemler de adet gecikmesine yol açabilir.

Stres: Birçok sağlık sorununa neden olabilir ve adet gecikmesi de bunlardan biridir. Aşırı stresli olduğumuz dönemlerde vücudumuz hamilelik için uygun bir durumda olmadığımızı hissederek yumurtlamayı sağlayan hormonu azaltır. Yumurtlama olmadığında veya geciktiğinde elbette adet de gecikecektir.

Hastalık: Tıpkı duygusal stres gibi, fiziksel stres de adet gecikmesine yol açabilir. Normal şartlarda yumurtlamanın gerçekleşmesi gereken dönemde bir hastalık geçirdiyseniz, yumurtlama gecikmiş olabilir. Yumurtlama geciktiğinde adet de gecikir. Yani beklediğiniz misafirin gelmemesinin nedeni iki hafta önce geçirdiğiniz grip olabilir.

İlaçlar: Çeşitli ilaçlar, özellikle doğum kontrol ilaçları adet düzensizliklerine neden olabilir. Yeni bir ilaca başladıysanız veya kullandığınız bir ilacın dozunda değişiklik yaptıysanız, böyle bir yan etki olup olmadığını doktorunuza sorun.

Kilo Değişiklikleri: Özellikle anoreksia ve bulimia gibi yeme bozukluklarında adet kanamalarının durması çok sık rastlanan bir durum. Ancak adet düzensizliği için bu kadar ciddi kilo değişikliği şart değil.

Yoğun Egzersiz: Bu durumun çoğunlukla profesyonel sporcular için geçerli olduğunu belirtelim. Yine de aşırı yoğun egzersiz programına başladıysanız adet düzeninin etkilenmesi muhtemel.

Hava Değişimi: Günlük alışkanlıklarda dramatik bir değişiklik olduğunda vücudunuzun buna alışması biraz zaman alabilir. Özellikle vücudunuzun alışık olduğu gece-gündüz saat düzeninde bir değişiklik olduysa hormon düzeyleri değişebilir ve doğal olarak adet düzeni de etkilenebilir.

Yaş: Adet görmeye yeni başlayan genç kızlarda ilk birkaç yıl adet döngüsünde bir takım düzensizlikler olması normal kabul edilir. Birçok kadın yıllar içinde kanamaların hafiflediğini, ağrının azaldığını ve adet döngüsünün düzenlendiğini fark eder.

Adet Gecikmesi Tedavisi: Adet gecikmesinin tedavisi adetin neden geciktiğine bağlı olarak planlanır. Altta yatan sebebe göre tedavi yapılabilir.

Hastaya çeşitli adet düzenleyici ilaçlar verilebilir. Bu ilaçların kullanılması, adetlerin düzenli olarak görülmesini sağlayacaktır.

Herhangi bir sağlıklı sorunu olmayan ve sebebi bilinmeyen adet gecikmeleri yaşayan kadınların adet gecikmelerinin ise stres ve özel hayata bağlı değişimlerden kaynaklandığı düşünülebilir.

Dilerseniz; adet düzensizliği, adet ağrıları, adet söktürücü şeyler ve adet kanamasının azalması başlıklı konularımızı okuyabilirsiniz.

ADET GECİKMESİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAadet-gecikmesi-nasil-onlenir

Bu yazı adet kanamasının gecikmesi gelmesi için ne yapmalı geç gelmesi geçmemesi gelmemesinin nedenleri gecikmesi adetin geç gelmesi için ne yapılmalı gecikmesi neden olur geç ve az gelmesi geç bitmesi sökülmesi olma sebepleri adet gecikmesinin çözümleri geciktirici geciktirici ilaç geciktirme geciktirici hap ilaç iğne ne kadar fiyatı adet gecikmesine aspirin iyi gelir mi ne iyi gelir doğal bitkisel çözüm tedavisi için çörek otu maydanoz soğan suyu yapılacaklar egzersizler nasıl önlenir anlaşılır hesaplanır yapılır çözülür olur düzelir sağlanır hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın