Adet Kanaması Düzensizliği Nedir Neden Olur

0
297
Okunma

Kadınların çoğu yıl boyunca 11-13 kez adet döneminden geçer. Bu rakama yakın değerler (1-2 az veya fazla) normal olarak kabul edilmektedir. Fakat bu rakamın çok altına veya üstüne çıkmak demek sizin de aybaşı kanamasının düzensiz olduğu problemi ile karşı karşıya kaldığınız anlamına gelmektedir.

Şimdi sizleri çok fazla sıkmadan adet düzensizliği nedir, adet düzensizliğinin nedenleri nelerdir konusunda bilgilendirmek istiyorum.

Adet Düzensizliği Nedir? Adet düzensizliği, kadınlarda 21 günden daha kısa olan ya da 35 günden daha uzun süren evreler ile değerlendirilir. Adet kanamasının fazla olması uzun sürmesi ya da 2 adet kanaması arasında lekelenme gibi kanama olması halinde doktora başvurulması gerekir.

İlk kez görülen adet kanamasından menopoz dönemine kadar üremeye yönelik her ay tekrarlayıcı tarzda adet kanamasıyla karakterize olmuş, özellikle genital sistem başta olmak üzere vücuttaki bütün organizmayı etkileyen periyodik değişimler mensturel siklus olarak tanımlanır.

Adet kanamasının 1. günü mensturel siklus’un başlangıcıdır. Bu dönem yaklaşık olarak 28 gün sürer. İlk adet kanamasından sonraki 12-18 aylık süreçte adetlerin düzensiz olması normal kabul edilir. Şimdi sizlere adet kanaması dönemleri, periyotları ve sorunları ile ilgili bazı terimleri kısa kısa anlatmak istiyorum. Aslına bakarsanız bu terimlerin hepsi ayrı ayrı adet düzensizliği sorunlarıdır.

Oligamenore: 35 günden daha uzun süren düzensiz kanamalardır.

Polimenore: Bunlar 21 günden daha az aralıklarla oluşan düzensiz kanamalardır.

Hipomenore: Bu adet döneminde kanama miktarının az olmasıdır.

Hipermenore: Adet kanamasının miktar olarak fazla olması fakat süresinin normal olmasıdır.

Menoraji: Adet kanamasının süresinin uzamasıdır.

Metroraji: Bu düzensiz aralıklarla meydana gelen kanamalardır.

Menometroraji: Bunlar düzensiz aralıklarla meydana gelen bol miktardaki kanamalardır.

Ovulasyon Kanaması: Bu 2 adet kanaması döneminin ortasında oluşan hafif kanamalardır.

Premenstürel Kanama: Bu 2 adet kanamasından önce oluşan hafif kanamadır.

Spotting: Bunlar lekelenme şeklinde oluşan kanamalardır. Genellikle rahim içi araç ya da hormonal bozukluğa bağlı olarak oluşur.

Jüvenil Kanama: Bu menarş ya da sonrasında görülen genellikle yumurtlama sorununa bağlı oluşan kanamadır.

Adet Düzensizliği Nedenleri: Aybaşı kanamalarının ve adet dönemlerinin düzensiz olmasının birçok nedeni mevcuttur. Şimdi sizlere kısa kısa bunlardan bahsetmek istiyorum. Bu sorunların birinin bile olması adet düzenini etkilemektedir.

Stres: Aşırı kilo alma veya zayıflama, yetersiz beslenme ve düşük kalorili diyet programları, egzersiz rutininde yapılan değişiklikler, gerginlik, hastalıklar, seyahat ve günlük hayatı etkileyen değişiklikler adet düzensizliğine yol açabilir.

Doğum Kontrol Hapları: Doğum kontrol haplarının çoğu östrojen ve progestin hormonlarının bir kombinasyonunu içerir. Bu haplar yumurtalıkların yumurta bırakmasına engel olarak hamileliği önler. Doğum kontrol hapı kullanmak veya bırakmak adet düzensizliğine neden olabilir. Adet düzeninin sağlanması, hap bırakıldıktan sonra 6 ayı bulabilir.

Uterin Polipleri veya Miyomları: Rahim polipleri, rahmin iç tabakasında görülen küçük oluşumlardır. Miyomlar ise rahim duvarına yapışık halde bulunan tümörlerdir. Boyutları 0.5 mm’den 10-15 santime kadar olabilir. Miyomlar genellikle iyi huyludur ancak ağır kanamalara ve ağrıya neden olabilirler.

Endometriozis: Rahmi kaplayan ve her ay adet akıntısı ile birlikte atılan endometriyal doku, rahim dışında büyümeye başladığında “endometriozis” görülür. Doku yumurtalık, altı sindirim sistemi, rektum ve rahim arasındaki bölge, bağırsak, fallop tüpleri ve bölgedeki diğer organlar üzerinde büyüyebilir.

İltihaplı Pelvik Hastalığı: Kadın üreme sistemini etkileyen “iltihaplı pelvik” bakteriyel bir enfeksiyondur. Cinsel temas yoluyla vajinaya giren bakteriler, rahim ve üst genital sisteme yayılabilir. Bu bakteriler ayrıca düşük, doğum ve kürtaj operasyonu sırasında üreme organlarına bulaşabilir.

Polikistik Yumurtalık: Polikistik over sendromunda yumurtalıklar normalden fazla erkeklik hormonu üretir. Bunun sonucu olarak sıvı dolu keseler oluşabilir. Yüksek miktarda androjen yumurtaların olgunlaşmasını önler ve yumurtanın atılması gerçekleşmez.

Prematüre Yumurtalık Yetmezliği: Bu durum genellikle 40 yaş altındaki, yumurtalığın fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmediği kadınlarda görülmektedir. Adet kanamaları düzensiz olabilir veya hiç olmayabilir. Genetik olarak görülebileceği gibi kemoterapi ve radyasyon terapisi nedeniyle oluşabilir.

Bu sorunların tedavisi için mutlaka uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Hiç boşuna adet düzensizliğine iyi gelen bitkisel veya doğal tedavi yöntemleri ile vakit kaybetmeyin derim. Lakin adet ağrılarına ne iyi gelir ve adet söktürücü şeyler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

ADET DÜZENSİZLİĞİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

adet-duzensizligi-nedenleri

Bu yazı adet düzensizliğinin sebebi zararları belirtileri nedenleri nelerdir sonuçları tedavisi neden olduğu hastalıklar hangi bölüme gidilir doktor bakar çözümleri ne demek nedeni nedir nelere sebep olur neden olur neden olabilir ne gibi hastalıklara yol açar neyin belirtisidir neyden kaynaklanıyor nasıl geçer olur muayene edilir giderilir anlaşılır düzene girer düzelir hesaplanır tedavi edilir için kullanılan ilaçlar doktora gidenler ne yapmalı doğum kontrol hapı aybaşı kanaması düzeni hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın