Adenit Nedir Neden Olur Tedavisi

1
534
Okunma

Bu yazımızda sizlere bir lenf hastalığı olan adenit hakkında bilgiler vermek istiyorum. Adenitin nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında kısaca açıklamalarda bulunacağız.

Adenit Nedir? Adenit, lenf düğümlerinin ya da bezlerinin iltihabi hastalığıdır. Bu hastalığı biraz daha tanımlamak gerekirse;

Vücut savunma sisteminde hücre grubu olarak yer alan ve lenf bezlerinde salgılanarak lenf damarlarıyla yayılan hücreler vardır. Lenf bezleri vücutta en yoğun olarak boyun bölgesinde, kasıkta ve koltuk altında bulunur. Bu bezler doğumdan itibaren ömrün sonuna kadar düzenli olarak çalışır ve savunma hücresi üretir. Lenf bezleri normal zamanda elle hissedilmez. Ancak çeşitli sebeplere bez içerisine mikrop bulaşır ve çoğalarak iltihap oluşturursa şişerek elle hissedilmeye başlar. İşte bu duruma adenit denir.

Adenit Neden Olur? Lenf bezleri, her ne kadar kendi içerisinde savunma hücresi üretse de içine giren mikroorganizmalara kısa sürede müdahale edemez. Bu mikroorganizmalar çoğalır ve etrafına vücut hücrelerini de alarak geniş hacimli bir iltihap dokusu meydana getirir. Oluşan iltihap bezin çeperlerine basınç yapar ve bezi şişirir. Adenit oluşmasına sebep olan mikroorganizmalar 2 guruba ayrılır. Bunlar;

Verem (tüberküloz) mikrobu nedeniyle oluşan ve Verem mikrobu dışındaki organizmaların oluşturduğu adenittir.

Verem mikrobu nedeniyle oluşan adenitte ağrılar yavaş yavaş artar. Beze hacmi 2-3 katına çıktıktan sonra akıntı başlar. Bu iltihap tedavi edilmezse uzun yıllar akıntı devam edebilir. Eskiden halk dilinde bu duruma sıraca adı verilirdi.

Adenit Belirtileri: Adenit hastalığı belirtileri arasında hastanın boynu, koltuk altı ve kasığındaki lenf bezlerinin şişmesi ve hassaslaşması vardır ve kimi zaman deride kızarma da görülebilir. Adenit olan hastalarda bazen de ateş yükselmesi görülebilir.

Adenit Teşhisi: Eğer hastalığın belirtileri bir günden uzun sürüyor ise doktora baş vurulmalıdır. Doktor adenitin nedenini araştırmak için önce hastayı muayene eder. Görünür bir neden bulunmaz ise doktor kan kültürü, tam kan sayımı, mononükleoz testi ve tüberküloz deri testi isteyebilir.

Adenit Tedavisi: İlk aşamada oluşan şişlikle ilgili hastadan bilgi alınır. Şişliği ne zamandır var olduğu, hastanın yakın zamanda bir enfeksiyon hastalığı geçirip geçirmediği gibi bilgiler öğrenilir.

Müdahale etmeden önce hastanın genel sağlık durumu da öğrenilmelidir. Çünkü bazı sistemik problemler enfeksiyon nedeniyle tetiklenerek hastanın hayatını tehlikeye sokabilir.

Genel tarama yapıldıktan sonra şişlik olan bölgeden dışarıya doğru bir akış olup olmadığına göre bir tedavi yöntemi seçilir.

Eğer lenf bezinden dışarıya doğru bir iltihap akışı başlamışsa sorunlu bölgeye sıcak havlu uygulanarak iltihabın boşalması desteklenir. İltihabın büyük kısmı akıtılır ve daha sonra antibiyotik tedavisine başlanır.

Şişlikten dışarıya bir akış yoksa iz kalmayacak şekilde küçük bir kesik atılır ve iltihap boşaltılır. Aynı şekilde iltihabın büyük bölümü akıtıldığında kesilen bölge dikilir ve antibiyotik tedavisi uygulanır.

ADENİT HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAadenit-ne-demek

Bu yazı adenit nedir ne demek tüberkülozu tedavisi belirtileri nedenleri nasıl geçer tedavi edilir hastalığı hastalıkları doğal kesin tedavisi bitkisel çözüm çare iyi gelen şeyler nelerdir adenit hastalığının konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

1 YORUM

  1. Adenit, lenf düğümlerinin ya da bezlerinin iltihabi hastalığıdır, sentetik antibiyotiklerle tedavisimümkün değildir.Tüm enfeksiyonel ve iltihabi hastalıklarda olduğu gibi,
    Adenit içinde doğadaki en mükemmel doğal çözüm Propolis tir.Propolis en güçlü sentetik antibiyotikten 100 misli daha güçlüdür.Propolis üstün Antienflamatuar, antiviral,antibakteriyel,antimikrobiyel etkisiyle, Kalıcı,yanetkisiz,güvenilir tedavi sağlayan mucizevi bir arı ürünüdür.Ülkemizde yeni yeni önemi anlaşılmaya
    başlanan Propolis te sorun;doğru ürün temini ve kullanım yöntemidir.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın