A Vitamininin Faydaları ve Görevleri

0
599
Okunma

Fırsat buldukça beslenme ve vitaminler ile mineraller hakkında bilgi vermeye çalışıyorum. Bu yazımızda ise sizlere a vitaminini anlatacağım.

Sözü fazla uzatmadan a vitamininin faydalarını ve özelliklerini, ayrıca a vitamini eksikliği ve fazlalığı durumlarını aktaracağız.

A Vitamini Nedir? A Vitamini doğal olarak iki farklı şekilde meydana gelen yağda eriyen bir maddedir. Biri sadece hayvansal gıda kaynaklarında bulunan hazır besin maddesi olan retinoldür.

Diğeri karoten olarak bilinen pro-vitamin şeklindedir, o da ihtiyaç halinde sadece retinole dönüşür. Bu hem hayvansal hem de bitkisel gıda kaynaklarında bulunmaktadır.

A Vitamininin Faydaları Nelerdir? A vitamini diş etlerinin, cildin, kemiklerin, saç ve tırnakların sağlıklı kalmalarını sağlar. Enfeksiyona karşı vücudun direncini artırır. Göz yoğunluğunu azaltır, gece görmeyi kolaylaştırır. Bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkisi olabilir.

A vitamini, sigara içen erkeklerde, akciğer kanserinin önlenmesinde yardımcı olur. Klinik deneylerde, ilave A vitamini alınması; meme, deri, akciğer ve idrar yollarında kanser oluşumunu önlemiştir.

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? Bitkisel ve hayvansal olarak iki grupta a vitaminini inceleyebiliriz.

Bitkisel gıdalarda; Brokoli, nane, patates, maydanoz, havuç, kayısı, ıspanak, bezelye, marul, greyfurt, kavun, pırasa, kavun, kırmızı biber, domates de bulunmaktadır.

Hayvansal gıdalarda; Ciğer, süt, koyun eti, karides, hindi eti, tavuk eti, sığır eti, yumurta, ton balığı, somon balığı, yoğurt ve peynirde bulunur.

A Vitamini Eksikliği: Normal şartlarda Eksikliği fazla görülmemekle birlikte, yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu ortaya çıkabileceği gibi, alkol kullanımı, bazı ilaçlar ve E vitamini eksikliği A Vitamininin emilimini azaltarak A Vitamini Eksikliğine neden olabilir. Eksikliğinde, sık ve kolay hastalanma, cilt kuruluğu, saçlarda kepek, ağızda yara, gece körlüğü, halsizlik, iştahsızlık, diş eti hastalıkları gibi sağlık sorunları görülür.

A Vitaminini Fazla Alımında Zararları: A vitamini fazlalığı, C vitamininin etkinliğini giderir. Baş ağrısı, yorgunluk, düzensiz adet görme, ishal, eklem ve kemik ağrıları, kuru-çatlak deri, iştahsızlık, kaşıntı ve zehirlenme yapar. Karaciğerde birikmesi tehlikelidir. A vitamini yönünden zengin buz ayıları ve fok balıklarını yiyenlerde saç dökülmesi ve kramplar görülebilir.

A VİTAMİNİ HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

a-vitamininin-faydalari

Bu yazı a vitamininin faydaları zararları görevleri saça cilde faydası görmedeki rolü bulunduğu besinler fazlalığında görülen hastalıklar özellikleri eksikliğinde ne olur nedir nelerdir nelerde bulunur içeren neye iyi gelir ne işe yarar nerelerde kullanılır neden nereden alınır neyde olur ne zaman alınmalı nasıl alınır ölçülür çözünür atılır içeren besinler ilaç ampul hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen İsminizi Yazın